Pc Performan Arttırma, Disk Dolu Hatası ve Çözümü Programsız

0
1119

Artık öyle ki, zamanla kullandığımız bütün programlar, açtığımız her pencere, internette sörf yaparken bile bilgisayarımızda kirliliğe neden olabiliyor. Bu kirlilik çoğalınca ister istemez bilgisayarda kasılmalar geç açılıp kapanmalar vs. olur. Hangi bilgisayar olursa olsun, sağ alt köşelerde sarı uyarı verir “disklerden biri dolu lütfen ilgilenin” diye. İşte bizde buna bir çözüm getirmek için araştırdık ve sonucunu sizlere hem videolu hem de yazılı bir şekilde aktarmaya çalışacağız.

Öncelikle Temporary (geçici) kalasörünü temizlemek için klavyemizden “Windows tuşu + R” basım “Run(Çalıştır)ı” açıyoruz. Sokak ağzı ile ” Başlat>>Çalıştır”
“Çalıştır’a” %temp%  yazıp Enter Deyip açılan klasörün içini komple temizleyin. Bunun için CTRL+A ile hepsini seçip silebilirsiniz. Korkmayın önemli birşey yok orda.
Daha sonra aynı şekilde Çalıştır kısmına temp yazıp Enter diyoruz. Tekrar açılan klasördek dosyaların tamamını seçip, silin.

NOT: tüm dosyaların silinmeme ihtimali yüksektir. Windows hali hazırda kullanılan dosyaları silmenize izin vermez.

Bu dosyalar ile işimiz bitmiştir. Gelelim asıl meseleye. Bilgisayarım iconuna tıklayın. C diskimize sağ tıklayalım. Özelleiklere girelim. Karşımıza çıkan pencere de Genel sekmesinde diskin durum şemasının altında “Diski Temizle” butonuna tıklayalım. Disk temizleme aracı temizlenecek alanı hesaplayacak.
İşlem bitince silinecek dosyaların listesi sunulacaktır. Burada bütün kutucukları işaretleyip “Sistem Dosyalarını Temizle” butonu ile disk temizlenir. Yönetici izni istenirse yönetici izni veriyorsunuz. Ardından bilgisayar bütün dosyaları kalıcı olarak silecektir. Artık Disk dolu uyarısı vermeyecektir.
Videolu olarak kanalımızda izleyebilirsiniz.

Arada bir bu uygulamayı tekrarlayın. Bilgisayarınız temiz olsun.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here