Polis Dev Şirketlerin Peşine Düştü. Google ve Apple

0
662

Polis

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda Apple ve FBI arasında oldukça hararetli bir dava gerçekleşmiş ve FBI, Apple’dan ürettiği telefonlara bu telefonlarda yer alan şifreleme mekanizmasını aşabilmek için bir casus yazılım yerleştirmesini talep etmişti. Şifreleme konusunda yaşanan tartışmalara şimdi daha geniş çaplı bir tartışma eklendi. Şifrelemenin kullanıcı ve kişisel bilgi güvenliğini sağlayan bir araç olmasının yanında hükümetlerin ve güvenlik güçlerinin suçlular hakkında istihbarat elde etmesini engelleyen bir araç olması bu tartışmaların ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu nedenle de teknoloji ve yazılım devleri polis ve güvenlik güçleriyle dava yoluna gidiyorlar. Karşımıza çıkan son tartışmada ise Google, Apple ve polis güçleri bir arada toplanıyor.

Paylaşılan bilgilere göre Amerika’da 2 adet üst düzey polis yetkilisi Google ve Apple’dan şifreleme desteği sunan uygulamalara kendi uygulama marketlerinde yer vermemeleri gerektiğini önermiş. Bu da WhatsApp gibi yazışmalarınızı tamamen şifreleyen uygulamaları Amerika’da indiremeyeceğiniz anlamına geliyor. Polisin böyle bir talepte bulunmasının nedeni ise şifreleme nedeniyle suçluların bilgilerine istedikleri anda ulaşamıor oluşları.

Olaya iki farklı taraftan bakmak gerekirse kullanıcılar paylaştıkları şifrelerin, kredi kartı bilgilerinin, adres ve diğer kişisel bilgilerin güvenliği için şifreleme yöntemini tercih ediyorlar. Siber saldırılarda şifreleme yöntemi kullanılmayan bir serviste bu tür hassas verilerin hackerlar tarafından ele geçirilmesi çok daha kolay.

Polis ise suçluları anında yakalamak ve izlerini daha kolay sürmek istiyor. Şifreleme yöntemi polisi bu işleri gerçekleştirebilmekten alıkoyuyor.

Ortaya çıkan soru işaretlerinden en önemlisi eğer şifreleme yöntemi tamamen kaldırılırsa güvenlik güçlerinin kullanıcıların kişisel bilgilerini korumak için yeterli olup olamayacağı. Şifreleri ve kredi kartı bilgileri siber saldırı sonucu çalınan bir kişinin maddi kaybının önlenmesi, hackerların ele geçirilmesi ve kanun önüne çıkartılması ne kadar kolay olacak ve ne kadar hızlı bir şekilde gerçekleşecek? Apple ve Google da bu tür nedenlerden ötürü şifreleme sistemlerinin ortadan kaldırılmasına yanaşmıyorlar gibi görünüyor. Ayrıca uygulamaların şifreleme desteği sunması Apple ve Google üzerindeki yasal yükü de hafifletiyor. Apple ve Google erişemedikleri verileri hükümetlere servis etmekten kurtuluyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here